Mumsema

Allah Şahidim Olsun Diye Yemin Etmek

  • 16 Ocak 2022
  • 100 kez görüntülendi.
Allah Şahidim Olsun Diye Yemin Etmek
resmin alt tagı

Allah Şahidim Olsun Diye Yemin Etmek

Alihan

Hocam ben bir konu hakkında Allah şahidim olsun diyerek bişeyi yapmayacağımı söyledim. Laf ağzımdan çıktıktan sonra acaba yemin cümlesi mi diye tereddüte düştüm ve internetten araştırınca gördüm yemin olduğunu. Söylediğim şeyi yaparsam eğer yemin kefareti gerekir mi yoksa bilmediğim için sorumlu olmama şansım var mı?


Mumsema

Merhabalar Allah Şahidim Olsun Diye Yemin Etmek çok büyük bir sorumluluktur ve hatta bazı durumlarda insanı küfüre yani dinden çıkmaya kadar götüre bilir. Size bu yazdığım şeyi örneklendirmek isterim ki hassas bir konu daha iyi anlaşılması açısından.

Diyelim ki biri bir hırsızlık yaptı ve sonra yakalandı yada onun yaptığından şüphelenildi. Ona soruldu sen mi çaldın falanca nesneyi adam dedi ki Allah şahidim olsun ki ben çalmadım yada Allah şahidimdir ki ben çalmadım dedi. Adama bu nesneyi çaldığını biliyor ve Allah’ı haşa yalancı şahit ilan edercesine şahit kılıyor bu durum adamı dininden eder ve acilen iki şehadeti getirip dine girmesi gerekir çünkü Allah’ı yalana şahit kılamazsın.

Sen de Allah şahidimdir ki bir daha bunu yapmam dedin o zaman yapmaman gerekir. Allah’ı bir meseleye şahit kılmak kolay bir şey değildir ve hafife alınacak bir mesele değildir.

Bu konu İlginizi Çekebilir ;  Allah dilediğini yapandır
resmin alt tagı
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments